KRETA - didžiausia Graikijos sala

kreta paskutine minute

KRETA tai… didžiausia Graikijos sala, kur kiekvienas keliautojas pasitinkamas su plačia šypsena.

Norint atrasti Graikijos grožį, būtina aplankyti ne viena šios šalies salą. Pavyzdžiui, Kreta, su savo tūkstantmečius siekiančiais istorijos klodais, gali pasigirti išskirtine istorija, kurią maloniai papasakos kiekvienam, pasiruošusiam ją išgirsti. Kretos istorija yra įamžinta ne tik architektūroje, bet ir vietinių žmonių gyvenime, pasakojimuose bei virtuvėje. Susipažinti su šios šalies turtinga istorija galite vaikščiodami po Knoso rūmų, senovinio Festo miesto ir Mino rūmų griuvėsius arba apsilankydami Herakliono archeologiniame muziejuje, laikomame vienu geriausių Mino civilizacijos muziejų visoje Graikijoje.

 

Kretos virtuvė

Kretos virtuvė yra tikras skonių rojus. Jos gausumas, sotumas ir neišsemiami skoniai lydi keliautojus visos kelionės metu. O ragauti Kretos virtuvės delikatesų tikrai verta, nes ji laikoma viena iš sveikiausių virtuvių pasaulyje.

Kalbant apie Kretą, tai sala, kurioje yra tiek daug lankytinų vietų, kad vienų atostogų tikrai neužteks visoms patraukliausioms vietoms aplankyti. Sala garsėja Lasičio plokščiakalniu, kvapą gniaužiančiais kalnų masivais, alyvmedžių giraitėmis, įspūdingais Knoso rūmais, archeologinėmis vertybėmis, vienuolynais ir bažnyčiomis. Keliautojų širdis užburia mažų kaimelių aplinka, kurią atspindi iš išorės ramūs, bet temperamentingi vietiniai gyventojai. Nors Kretoje nedideli atstumai, patogiausia salą apkeliauti išsinuomojus automobilį. Tai ne tik leis aplankyti visas įdomiausias vietas, bet ir suteiks galimybę mėgautis nepakartojamu kraštovaizdžiu. O jis tikrai įspūdingas!

Koks oras Kretoje?

Švelnios, lietingos žiemos ir karštos bei sausos vasaros. Jau balandžio mėnesį galima drąsiai keliauti į Kretą. Balandžio ir gegužės mėnesiai yra puikiai tinkatys norintiems daugiau keliauti ir pažintinti salą – viskas aplinkui žydi. Liepos ir rugpjūčio mėnesiai yra labai sausi ir karšti, kai temperatūra, nekrenta žemiau +27 laipsnių. Vanduo tuo metu apie 22–23 laipsnių šilumos. Rugsėjis ir spalis yra idealūs poilsiui Kretoje – kuomet nesijaučia didelio karščio, vanduo šiltas, o  saulė džiugina visą dieną.

jura juodkalnija
juodkalnija gamta
kretos kurortai

Verta aplankyti – Heraklionas

Tai salos sostinė, kurioje nemažai išlikusių venecijiečių viešpatavimo liekanų, tokių kaip 16 amžiaus Herakliono uosto tvirtovė. Besidomintiems istorija rekomenduojameaplankyti Archeologijos muziejų, kuriame saugomi Mino civilizacijos archeologiniai radiniai. Tai ir nuostabus uostamiestis, kuriame rasite tiek modernių keltų, tiek tradiciškų, mažų žvejų valtelių.

Retimne 

Rasite žavų senamiestį su daugybe pasivaikščiojimams tinkamų siaurų gatvelių, o jo didybė – venecijiečių tvirtovė ant kalvos. 16 amžiaus tvirtovė kadaise gynė uostą nuo piratų ir turkų puolimų. Iki šių dienų išliko tik dalis masyvių tvirtovės sienų, tačiau nuo jų atsiveria įspūdinga Retimno panorama.

Nerealaus grožio miestelis – Agios Nikolaos

Dar vadinamas graikų San Tropezo. Tai vienas patraukliausių pakrantės miestelių, pasižymintis  gausybe tavernų, kavinių ir restoranų. Mažose, siaurose gatvėlėse rasite autentiškų graikiškų tavernų, kuriose Jums pasiūlys Kretos nacionalinių patiekalų įvairovę. 

Chanija

Autentišką viduramžių atmosferą išsaugojęs venecijiečių miestas suteiks Jums galimybę pasivaikščioti siauromis gatvelėmis, pasigrožėti nedidelėmis bažnytėlėmis, elegantiškais namais ir dailiu senuoju uostu su švyturiu. 

Spinalonga sala

Kurią visi žino, kaip „raupsuotųjų salą”, kadangi tvirtovėje buvo laikomi raupsuotieji iki pat 20-ojo amžiaus vidurio.š toli galime matyti tvirtovę, kuri per ilgus šimtmečius buvo laikoma neįveikiama ir saugojo venecijiečius nuo turkų puolimų kai, kai visa Kretos sala jau buvo užpuolikų rankose.

kreta poilsines keliones
restoranai kretoje
kreta atostogos

Santorinis

Viena iš gražiausių ir unikaliausių Egėjo jūros salų, kurios nedideliame plote telpa begalės baltos ir mėlynos spalvos namukų, bažnytėlių, juodos, raudonos ir balto smėlio paplūdimiai, vynuogynų bei pistacijų plantacijos. Tai ideali sala romantiškoms atostogoms ar medaus mėnesiui.

Netoli Kretos sostinės, įspūdingai iškyla Knoso rūmų, pastatytų 1900 m. pr. Kr. griuvėsiai, kuriuose kadaise viešbpatavo karalius Minas, o jo sūnus Minotauras, pasak legendos, buvo pusiau žmogus, pusiau bulius ir gyveno šių rūmų požemių labirintuose. 

Gemvuza ir Balos lagūna

Tai viena gražiausių Kretos salų lagūnų, kurioje, sakoma, kad jūra mirga visom gražiausiom spalvom.

Matalos įlanka

Žavinti urvais išvagota uola, kurioje kadaise buvo įsikūrę hipiai.

Samarijos tarpeklis

Vienas ilgiausių Europos tarpeklių, kuriame galima išvysti visą Kretos gamtos grožį – didingus kalnus bei siauriausią, vos 3 metrų pločio tarpeklį – Geležinius vartus.

Elafonisis

Tai vakarinėje salos dalyje esantis dar vienas neprilygstamo grožio paplūdimys.

Dzeuso uola

Dar viena įspūdinga vieta, kurioje galima pasigrožėti įspūdingais stalagmitais bei stalaktitais. Pasak mitologijos, Dzeusas gimė rytinėje salos dalyje, Dikti kalno oloje. Manoma, kad ši ola senais laikais buvo ypatinga kulto vieta.

Trumpa informacija apie Kretą:

Skrydžio laikas: Vilnius – Heraklionas, apie 3 val.30 min.

Vietos laikas: nesiskiria nuo Lietuvos (UTC+2)

Sostinė: Heraklionas

Valiuta: euras (EUR)

Kalba: oficiali kalba – graikų, bet kai kur kaimuose galima išgirstiir unikalų kretietišką dialektą.

Oro uostas: Heraklionas (HER)

Paplūdimiai: įėjimas nemokamas, 2 gultų ir skėčio nuo saulės nuomos kaina – apie 8-10 eur/diena (kainos gali skirtis)

Kelionei reikalingi dokumentai:

  • Lietuvos respublikos pasas
  • Lietuvos respublikos asmens tapatybės kortelė (ATK)

Privalomas mokestis: 

❗Atkreipiame dėmesį, kad Graikijoje panaikinamas kurorto mokestis ir įvedamas ekologinis mokestis.

Mokestis taikomas laikotarpiu nuo 2024m. kovo 1 d. iki spalio 31 d.

Ekologinio mokesčio dydis parai (mokama viešbučio registratūroje, už kambarį):

  • 1*-2* – 1.50 EUR
  • 3* – 3.00 EUR
  • 4* – 7.00 EUR
  • 5* – 10 EUR

Leiskitės į nepaprastą kelionę po didžiausią Graikijos salą, kuri nepaliks abejingų išskirtiniais peizažais bei skonių jūra.