Juodkalnija – tikras Balkanų perlų lobynas

poilsis juodkalnija

Vilioja keliautojus savo gamtos grožiu, kalnais ir puikiai išlaikyta Adrijos jūra. Šioje šalyje gausu istorinio paveldo, o vietiniai gyventojai pasižymi ypatingai maloniu bendravimu. Neabejotina, kad Juodkalnija yra vienas iš unikaliausių gamtos saugojimo objektų UNESCO sąraše. Dėl konkurencingų poilsio kainų, malonaus klimato (vasaromis neperšalta) ir begalinių smėlio paplūdimių, vis daugiau atostogautojų pasirenka šią kryptį.

„Plaukimas plaustais, pėsčiųjų žygiai, paplūdimiai, barai, gražūs vaizdai, ramus poilsis prie jūros, pasiplaukiojimas laivais jūroje – viskas vienoje mažoje šalyje. Viskas gana lengvai pasiekiama: ką tik gulėjai po palme prie jūros, o čia jau lipi į kalną, kopi snieguotomis viršūnėmis.

Ką verta žinoti prieš vykstant į Juodkalniją?

Juodkalnija, nors ir nedidelė šalis, jau įgavo populiarumą turistų tarpe nuo savo nepriklausomybės paskelbimo 2006 metais. Čia kiekvienas gali rasti tai, kas jam patinka. Gamtos mylėtojai pasivaikščios kalnų takais ir pamatys giliausius Europos kanjonus su žydrų upių srautais. Kultūros entuziastams Juodkalnija siūlo Viduramžių Venecijos miestus ir įspūdingus stačiatikių vienuolynus, kurie tikrai paliks teigiamą įspūdį ir norą sugrįžti. O tie, kurie trokšta poilsiui mėgautis pajūrio malonumais, taip pat ras tai, ko ieško.

Lankytinos vietos Juodkalnijoje

Juodkalnija, viena iš mažiausių Europos šalių, pasižymi nuostabiu Balkanų pusiasalio grožiu. Čia tave apims nuostabios tamsių kalnų panoramos, beribis Adrijos jūros ošimas ir idiliški kaimai, kuriuose gyvena nuoširdūs ir svetingi žmonės. Šioje nedidelėje valstybėje telpa viskas, ko tik galima norėti: žavinga gamta, istoriniai senamiesčiai ir pasakiška Viduržemio jūros virtuvė, todėl keliautojai ypatingai įsimyli šią vietą.

Kotoro įlanka – gražiausia Juodkalnijos vieta

Tai mažytis pakrantės miestelis Kotoro įlankoje. Miestelis senovėje buvo romėnų provincija ir iki šiol jį apjuosia storos gynybinės sienos. Viduramžiais Kotoras buvo svarbus prekybos centras. Įlanką apsupęs kalnynas suteikia gamtai ir miestui nepakartojamą derinį. Čia patirsi intensyvų ir gyvą uosto gyvenimą, tuo pačiu metu esant kalnų ir gamtos harmonijai. UNESCO saugomas miestas sujungia autentiškumą – bažnyčios, muziejai, senamiesčio gatvelės – su moderniais akcentais, tokius kaip prabangios kavinės ir naujausios jachtos. Tai miestas, iš kurio neparsivežę asmenukės, vargu ar galėsite pasigirti iš tiesų pažinę Juodkalniją.

juodkalnija klimatas
juodkalnija kurortai
viesbuciai juodkalnija

Lovčeno nacionalinis parkas

Gamtos mylėtojams neišvengiamai patiks aplankyti Lovčeno nacionalinį parką, vieną iš Balkanų kampo lankomiausių vietų. Verta paminėti, kad tai ne tik turistų, bet ir vietinių mėgstama vieta. Parkas ypatingas savo unikaliu, netipiniu kraštovaizdžiu. Kalnais ir uolomis supančiota teritorija dažnai puošta akmenimis ir žaluma, sudarančiais įspūdingą vaizdą. Iš aukščio atrodo itin įdomiai ir net išskirtinai, lyg būtum pačiame filme arba kitame pasaulyje. Didelis žavingumas parkui suteikia Njegošo mauzoliejus, įsikūręs kalno viršuje, kuris pasiūlo nepakartojamą vaizdą į aplinkinius kalnus ir miestelį.

Škoderio ežero nacionalinis parkas

Įsikūręs šalia didžiausio Balkanų pusiasalyje esančio Škoderio ežero. Šioje apylinkėje gyvena daugybė paukščių rūšių, kurių yra net 270, todėl gamtos mylėtojai mėgsta lankytis šiame nacionaliniame parke. Tai yra populiari vieta ornitologams. Jie gali stebėti paukščius iš 4 stebėjimo bokštų ir eiti po keletą maršrutų. Parke galima pamatyti pilkuosius garnius, dalmatijos pelikanus, didžiuosius ir nykštukinius kormoranus bei daug kitų paukščių rūšių.

Juodasis ežeras

Yra gamtos stebuklas, kurį be abejonės verta pamatyti kiekvienam, kuris lankosi Juodkalnijoje. Tai giliausias ir populiariausias Durmitoro ežeras, nuo kurio galima pradėti kelią į kalnus ir vykti takais. Galima apsilankyti prie ežero, naudojantis išsinuomotu automobiliu, todėl ilgas ir fizinį pasirengimą reikalaujantis žygis nėra būtinas.

Juodkalnija turi puikų klimatą

Atostogoms su daugiau nei 240 saulėtomis dienomis per metus, todėl gera orų prognozė yra labai tikėtina. Galima maudytis jūroje apie 180 dienų per metus, o vasarą vandens temperatūra siekia apie +27 °C, lygi oro temperatūrai. Vasarą Juodkalnijoje vyrauja sausas, saulėtas ir šiltas oras, kai termometro stulpelis gali pakilti iki +28 laipsnių. Žiemos čia yra sausos ir švelnios su vidutine oro temperatūra apie -10 laipsnių. Slidinėjimo sezonas prasideda nuo gruodžio ir trunka iki kovo pradžios.

juodkalnija keliones
juodkalnija klimatas

Juodkalnijos nacionalinė virtuvė:

Juodkalnija gali didžiuotis savo unikalia nacionaline virtuve, kuri yra įkvepiama regiono kultūros. Turistams tikrai verta paragauti įvairių skanių patiekalų, ypač jei mėgstate žuvį ir jūros gėrybes. Kacamak yra vienas iš pagrindinių virtuvės šedevrų – tai kviečių, grikių, miežių ar kukurūzų miltų paplotėlis, kuris patiekiamas su sūriu ir raugintu pienu. Cicvara yra troškintas jaunos karvės pienas (kajmak) su miltais, o Japraci primena lietuviškus balandėlius. Taip pat rekomenduojamas ėriukas piene. Įvairiose kavinėse, restoranuose ir net mažose tavernose galite patiekti skanius ir sotius patiekalus, o tai yra vienas iš būdingų juodkalniečių bruožų. Juodkalnija yra jūrinė šalis, todėl užsisakius jūros gėrybių, žuvies, kalmarų, midijų ar kitų jums patinkančių patiekalų, tikrai nebus nusivylama. Svarbu paminėti, kad Juodkalnijoje patiekalų porcijos yra ganėtinai didelės. Istoriškai italai turėjo įtakos šalies virtuvei, todėl ne retai galite rasti itališkų ledų parduotuvių su skaniais ledais. Lankydami Juodkalniją tikrai nebusite alkančiai, nes maistas bus tiek sotus, tiek skanus, o vietiniai puikiai ruošia tiek avieną, tiek jautieną.

Naudinga informacija

Skrydžio trukmė: Lietuva – Tivatas – apie 2,5 val.

Vietos laikas: (GMT+2).

Kalba: juodkalniečių; taip pat galite bendrauti anglų, vokiečių ir rusų kalbomis.

Įtampa: 220 V.

Valiuta: euras (EUR).

Kainos viešbutyje ir restorane: pietūs – nuo 5 EUR, nealkoholiniai gėrimai – apie 3 EUR, alus – apie 3 EUR, vynas – apie 11 EUR / litras.

Susisiekimas: taksi – apie 3 EUR / apie 1 km, vietinis autobusas – apie 1,5 EUR / apie 0,5 km. Nuomojantis automobilį Juodkalnijoje, reikalinga žalia korta.

Paplūdimiai: vieši, įėjimas nemokamas; paplūdimio paslaugos (2 gultai + skėtis – ne visuose paplūdimiuose teikiamos vienodos paslaugos) – maždaug apie 12 EUR / diena; populiaru pirkti skėčius nuo saulės (apie 5-10 EUR); rekomenduojama apsauginė avalynė.

Juodkalnija internete: https://www.visit-montenegro.com/

Turizmo mokestis (mokamas vietoje): 1,5 EUR / 1 asm. / diena, vaikams 12-18 metų: 1 euras, vaikams iki 12 metų – 0,5 EUR.

Internetas Juodkalnijoje nėra toks spartus ir pigus kaip Lietuvoje, todėl jei kelionės metu Jums būtinas interneto ryšys – rekomenduojame įsigyti interneto kortelę, kurios kaina ~15 €. 

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

  • Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė (ATK)