Graikijos perlas – Peloponesas

keliones su vaiku

Peloponesas – didžiulis Graikijos pusiasalis, išsiskiriantis savo didvyriška grožybe, kurį vos per valandą nuo Atėnų galima pasiekti automobiliu. Atostogautojai čia dažniausiai susirenka siekdami pasinaudoti šios vietovės įvairove, kuri gali patenkinti tiek ilsėtis trokštančius, tiek istorijos mylėtojus, tyrinėtojus, arba šeimas su vaikais. Šis pusiasalis atskleidžia savo unikalų žavesį, o tūkstantmečių senumo architektūros stebuklai, auksiniai paplūdimiai ir vynuogynai, beprotiškai graziai nuslėpti per pusiasalį, tik keli išskirtiniai dalykai, kodėl Peloponnesas garsėja beveik 22 tūkstančiais kvadratinių kilometrų ir išsiskiria Viduržemio jūros klimatu. Peloponese kiekvienas ras mėgstamas veiklas. Čia rekomenduojama išbandyti žygį ir mėgautis kalnų kaimeliais Menalono taku Arkadijoje, aplankyti vaizdingus mažus miestelius – Nafpliją, Pylos ir Kalamatą, mėgautis poilsiu įspūdingo grožio paplūdimiuose aplink Meseniją ir Kosta Navariną ar praturtinti šeimos vakariene autentiškais produktais iš vietinių ūkių.

Ką pamatyti Peloponese:

Peloponese pasižymi gausybe archeologinių vietų, kurias verta aplankyti. Tai apima Mikėnus, senovinį Mesenijos miestą-valstybę netoli Kalamatos, dažnai praleidžiamą Apolono Epikūrijaus šventyklą, slepiamą aukštai Arkadijos kalnuose, ir, be abejonės, Olimpiją.

Nafplijas yra Peloponese Graikijos miestas ir Argolidės regiono sostinė. Nuo 1829 iki 1834 metų Nafplijas buvo pirmoji nepriklausomos Graikijos sostinė. Senovėje jis buvo vienas iš svarbiausių uostų Peloponese. Miestas stovi Argo įlankos pakrantėje. Nafplijas kviečia susipažinti su šiuolaikiniu graikų kaimo gyvenimu, pasigrožėti nuostabiais miesto aikštėmis ir kavinėmis. Istorijos entuziastams rekomenduojama apsilankyti miesto archeologijos muziejuje, kuriame eksponuojami įvairūs eksponatai, atspindintys miesto bizantijos, romėnų ir osmanų įtaką. Jeigu trokšti tikro poilsiavimo ir atsipalaidavimo gamtoje, galima aplankyti paplūdimį ir mėgautis nuostabiais vaizdais.

Zakinto sala

Praleiskite nuostabią dieną ekskursijoje sūpuodamiesi ant bangų atostogų metu Peloponese! Žydrasis Zakintas vilioja keliautojus iš viso pasaulio. Tai sala, kurioje sutelktas visas grožis: jūra, kuri paskolino spalvą iš dangaus, kalnuotos vietovės ir žali slėniai, nedidukų miestelių girlianda, pramogos prie vandens ir labiausiai fotografuojami paplūdimiai.

Plaukiodami aplink Zakinto salą būsite sužavėti krantuose žiojinčiais urvais. Vienas iš įspūdingiausių yra Keri urvai, o visai šalia jų – Kamaros natūrali tvirtos uolienos arka. Nepraleiskite galimybės apsilankyti Laganos įlankoje, kur galėsite nufotografuoti didžiuosius vėžlių logerhedų.

Patrai

Gyvybingas uostamiestis su pakrantės taku, kuriame pulsuoja kavinės, restoranai ir parduotuvės. Šis miestas garsėja savo viduramžių pilimi iš kurios atsiveria panoraminis vaizdas. Be to, Patrai garsėja seniausia Graikijoje vyno darykla, kurioje kuriamas geriausias saldus vynas – mavrodaphne. Patroje taip pat rasite antrą pagal dydį archeologijos muziejų Graikijoje

keliones seimai vaikai
vaiku atostogos

Ką pamatyti?

Atėnai – legendinis miestas, galintis pasigirti istorija: demokratijos gimtinė, vakarų civilizacijos lopšys. Lankantis Atėnuose privalu aplankyti akropolio Partenono šventyklą, kalvos papėdėje stūksančius antikinius paminklus, muziejus bei pagrindinę miesto aikštę –Sintagmą. Šioje aikštėje netoli parlamento rūmų garbės sargyboje budi dalinio kariai euzonai.

Sparta-miestas

Pietinėje Graikijoje, Peloponesopusiasalyje. Lakonijosnomo centras. Spartos miestas driekiasi centrinėje Lakonikosdalyje, dešiniajame Eurotoupės krante.Yra archeologijos muziejus. Sparta buvo vienas svarbiausių antikinės Graikijos miestų, pats galingiausias Peloponeso Polis, kuriam priklausė Lakonijai ir Mesenijai. Miestą apie 1000 m. pr. m. e. įkūrė dorėnai.

Korintas

Uostamiestis prie nuostabaus grožio Korinto kanalo. Šis kanalas jungia Peloponeso pusiasalį su likusia Graikijos dalimi, jungdamas Egėjo ir Jonijos jūras. Rytiniame Korinto įlankos krante, kelis tūkstančius metų atgal, klestėjo antikinis Korintas, buvęs vienu iš svarbiausių Graikijos ir Viduržemio jūros regiono miestų. Jis išsiskirdavo autentišku menu, architektūra ir religija. Šiuolaikinis Korintas, kuris yra apie 5 kilometrus nuo antikinio Korinto, buvo įkurtas 1858 metais, po žemės drebėjimo, kuris sunaikino ankstesnįjį miestą. Nepaisant to, didybė išliko – šiuolaikinis miestas vis dar įspūdinga Peloponeso panorama ir tūkstantmečius siekiančia istorija. Jame galima rasti senųjų pastatų griuvėsius, šventyklas, amfiteatrą ir fontaną.

Simos paplūdimys

Yra vienas iš gražiausių Graikijos paplūdimių ir patenka į TOP 10. Šis paplūdimys randasi pietinėje Peloponeso pakrantėje. Simos paplūdimio juostą sudaro dvi dalys: didysis Megalos ir mažasis Mikros paplūdimiai, kuriuos skiria siauras balto smėlio ruožas ir turkio spalvos įlanka. 10 metrų aukščio smėlio kopos ir už jų išsitiesiantis kedrų miškas tik dar labiau sustiprina įspūdį. „Magiškiausios akimirkos Simos paplūdimyje atsiskleidžia per saulėtekį ir giedromis naktimis, kai galima matyti nesuskaičiuojamą kiekį žvaigždžių, o labiausiai – per pilnatį. Tai išskirtinis reginys, kai baltas smėlis atspindi mėnulio šviesą“.

keliones su vaiku
egzotines keliones

Epidauro teatras

Tai garsiausias Graikijos antikos teatras, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Norint pajusti jo galybę, reikia užlipti į viršų ir žvelgti į sceną iš apačios. Šiame teatre gali sėdėti daugiau nei 13 tūkst. žiūrovų, o jo akustika yra tiesiog puiki. Nesvarbu, kurioje teatro vietoje būtumėte, galite išgirsti kiekvieną šnabždesį – net uždegamą degtuką. Nepaisant to, kad tai 2500 metų senumo teatras, čia kasmet rodomi rinktiniai antikinės dramos spektakliai ir vaidinimai, organizuojamas Epidauro festivalis.

Senovės Olimpija

Tai senovės Graikijos miestas Peloponeso pusiasalio šiaurės vakaruose, Alfėjo upės dešiniajame krante. Tai miestas, kuriame gimė olimpinės žaidynės ir kuris tapo vienu iš septynių pasaulio stebuklų. Istorinė senamiesčio dalis yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Senovės Olimpija ilgą laiką buvo viena iš svarbiausių Antikinės Graikijos religinių ir sporto centų. Manoma, kad pirmosios olimpinės žaidynės buvo surengtos 776 m. pr. Kr.

Tirintas

Ti senovės Graikijos miestas šiaurės rytų Peloponese. II tūkstantmečio pr. m. e. antrojoje pusėje jis buvo Mikėnų kultūros centras ir apgyvendintas achajų. Tai taip pat yra Heraklio gimimo ir jo 12 žygdarbių vieta. Tarp 2500 ir 2000 m. pr. m. e. šioje vietoje buvo pastatyta apvali tvirtovė net 28 m skersmens.

Polilimnio kriokliai

Tai įspūdinga vieta, kurioje galite stebėti daugybę įvairaus dydžio krioklių. Šie kriokliai susiformavo Polilimnio tarpeklyje Mesenijoje, esančiame už Kalamatos miesto. Šiuos krioklius galima pasiekti įveikus 3 kilometrų ilgio atstumą. Žygio metu jūs kelsitės siauru takeliu pro tankią augmeniją, mėgausitės vaizdingais mediniais tiltučiais, kol pasieksite šį slaptą rojų. Čia išvysite mažus krištolo skaidrumo ežerėlius, kuriuos sukuria kaskadiniai kriokliai, apsupti alyvmedžių giraitėmis ir vynuogynais. Ši vieta puikiai tinka maudynėms ir įspūdingoms nuotraukoms.

Diros urvai

Yra vienas iš įspūdingiausių gamtos objektų Peloponeso regione, esančių Diros įlankoje. Šie urvai pradėjo formuotis kelis šimtus tūkstančių metų atgal, sukurdami įvairių uolienų, ypač stalaktitų ir stalagmitų, pasaulį. „Paslėpti žemės gelmėse, šie urvai slepia turtingą istoriją, kurią lankytojai gali tyrinėti, plaukdami valtimi su gido palyda.

tenerife vaikai
ispanija atostogos
keliones tenerife

Peloponeso virtuvė

Peloponesas, be savo įspūdingos istorijos ir gamtos, taip pat išsiskiria unikalia virtuve. Šis regionas garsėja alyvuogių, alyvuogių aliejaus ir vyno kokybe, o daugelis tradicinių patiekalų gaminami iš vietinių, šviežių ingredientų. Ypač populiarūs yra jūros gėrybės, čia pagautos šviežios ir dažnai tiekiamos tą pačią dieną.

Skystasis Graikijos auksas Alyvuogių aliejus yra neginčijamai viena didžiausių Peloponeso vertybių. Kur akys užmato plytinčios alyvmedžių giraitės sirpina sultingas uogas ir dovanoja šį nepaprastai vertingą, skystuoju auksu vadinamą produktą. Alyvuogių aliejus naudojamas daugelyje vietinių patiekalų – nuo salotų iki tradicinių pyragų arba burnoje tirpstančių, plonų pyragėlių, kuriuos pagardina medus, graikiniai riešutai ir sezamo sėklos. Alyvuogių aliejus suteikia patiekalams šilkščią minkštumą burnoje, būdingą bet kokiam tradiciniam graikiškam maistui.

Tačiau Peloponesas ne tik dėl „skysto aukso” pelnė maisto rojaus vardą. Šioje derlingoje pusiasalio žemėje auga abrikosai, alyvuogių ir apelsinų medžių giraitės, o tai suteikia gausybę vaisių ir daržovių, iš kurių graikai šimtmečiais gamina skanius vietinius patiekalus. Sūriai ir garsusis graikiškas jogurtas, vynas, čiobrelių medus ir gausybė tradicinių saldumynų yra tik maža dalis tų skonių ir aromatų, iš kurių susideda kulinarinis Peloponeso veidas.

keliones i turikija
keliones vaikai

Orai Peloponese. Kada geriausia keliauti?

Peloponese regione vyrauja Viduržemio jūros klimatas. Sausio mėnesį aukščiausios temperatūros svyruoja nuo 9 iki 15 °C, o liepos-rugpjūčio mėnesiais jos siekia 30–31 °C. Daugiausia lietaus tenka nuo spalio iki lapkričio bei nuo vasario iki balandžio. Rekomenduojama lankytis ypač pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje, nes vidutiniškai lietus krinta dvi dienas per visą sezoną. Tuo metu prasideda uogų ir vaisių sezonas, o jūrų gėrybės pasiekia savo aukščiausią kokybę, paruošiamos kiekviename restorane.

Trumpa informacija:

Viza – nereikalinga

Skrydžio laikas: Vilnius – Patrai apie 3 val.

Valiuta: Euras (EUR).

Kalba: oficiali kalba – graikų

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai:

Lietuvos Respublikos pasas

Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė (ATK)

Privalomas mokestis: 

❗Atkreipiame dėmesį, kad Graikijoje panaikinamas kurorto mokestis ir įvedamas ekologinis mokestis.

Mokestis taikomas laikotarpiu nuo 2024m. kovo 1 d. iki spalio 31 d.

Ekologinio mokesčio dydis parai (mokama viešbučio registratūroje, už kambarį):

  • 1*-2* – 1.50 EUR
  • 3* – 3.00 EUR
  • 4* – 7.00 EUR
  • 5* – 10 EUR