SAKARTVELAS TAI… SVETINGUMAS.

kelione i sakartvela

„Svečias – tai Dievo dovana“, – ši kartvelų tautosakos išmintis taip giliai įrašyta vietinių sąmonėje, tad ir sutinkami visi deramai. Kuo daugiau bendraudami su vietiniais patirsite tikrąją žodžio „svetingumas” reikšmę.

Sakartvelas – valstybė pietų Kaukaze, rytinėje Juodosios jūros pakrantėje. Jis ribojasi su Rusija, Turkija, Armėnija ir Azerbaidžanu. Šioje šalyje galima rasti daug patrauklių dalykų keliautojams. Čia yra gerai išvystyta infrastruktūra ir patogūs viešbučiai. Be to, galite atsipalaiduoti pajūryje ir mėgautis kalnais, kad patirtumėte daugiau įspūdžių. Sakartvelas taip pat pasižymi gausiomis gamtos, kultūros ir istorijos vietomis, kurias galima lengvai aplankyti. Ne tik galite derėtis su taksi vairuotojais ar turguje pirkti iš bobutės, bet ir patirti unikalius dalykus, pavyzdžiui, būti palaimintam vienuolio metro stotyje, lankyti pamokas apie gruziniškos duonos ar chačapuri gamybą bei ragauti vietinio naminio vyno skonį.

Sakartvelo lankytinos vietos

Vienas iš geriausių Juodosios jūros kurortų, kuriame verta aplankyti, yra Batumis. Nepriklausomai nuo sezono, čia yra daugybė pramogų ir veiklos. Galite dalyvauti ekskursijose, apsilankyti vandens parke, delfinariume ar botanikos soduose bei mėgautis aktyviu naktiniu gyvenimu. Batumio bulvaras, vienas iš ilgiausių pasaulyje (8 kilometrai), pasižymi pasakų rašto Juodosios jūros peizažais, kurių niekur kitur nepamatysite.

gruzija batumi
gruzija miestas
sakartvelas keliones

Kutaisis

Vienas iš seniausių pasaulio miestų, o jo atmosfera skiriasi nuo Tbilisio. Čia galite pajusti nuolatinį rudeninį žavesį. Kutaisyje slypi Gruzijos šalies istorija ir paveldas. Tai buvo svarbus miestas per amžius, net Gruzijos parlamentas kurį laiką veikė čia.

Tbilisio senamiestis

Buvęs apjuostas miesto siena, gausus lankytinų objektų. Vienas iš jų yra Narikala, nuo kurio atsiveria nuostabi miesto panorama. Taip pat verta aplankyti Šv. Jurgio cerkvę, pastatytą 1251 metais, Sioni soborą ir menų muziejų Baratašvili prospekte. Nors dauguma pastatų šioje dalyje buvo sunaikinti persų įsiveržimo metu 1795 m., dalis jų buvo restauruota vėliau.

Vardzia

Įkurtas XII amžiuje pietiniame Gruzijos regione, ant kairiojo Mtkvari upės kranto, yra tikrai unikalus. Tai miestas, įkaltas į uolas, primenantis labirintą, kuriame yra net per 3 tūkstančius skirtingų skulptūrų. Vardzia yra įsikūrusi ant kairiojo Mtkvari upės kranto, o kai kurios uolos yra net 500 metrų pločio. Nors miestas buvo paliktas po osmanų užpuolimo, dabar jis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Gergeti vienuolynas 

(Švenčiausios Trejybės bažnyčia) yra šventykla, esanti netoli Gereti kaimelio, tarp Kaukazo kalnų. Pasiekti ją pėsčiomis gali užtrukti apie 3 valandas, nes vienuolynas yra 2170 m aukštyje kalne. Khevi provincijoje yra daug unikalių architektūrinių paminklų, pasakojimų apie saugotas vertybes nuo priešų ir žalių kraštovaizdžių, kurie tikrai paliks įspūdį net istorijos entuziastams.

Upliscichė

Tai dieviškoji tvirtovė, viena seniausių gyvenviečių Gruzijoje, buvusi Gruzijos sostinė. Žmonės pradėjo gyventi natūraliai susiformavusiose uolose ir laikui bėgant, dėl minkšto smiltainio uolienų, iškaldė šventyklas, požeminius urvus ir kitą infrastruktūrą. Dėl mongolų invazijų, įdomių istorinių įvykių ir žemės drebėjimų, uolos išliko mažiau, negu buvo anksčiau.

Goris

J. Stalino gimtinė, miestas su ryškiais jo palikimais. Čia galima pamatyti ne tik likusį sovietinį įspūdį, bet ir aplankyti muziejų, skirtą šiam žymiam istorijos dalyviui, bei netgi buvusius J. Stalino namus.

Mestija

Yra Svanetijos kalnų regiono sostinė, kurioje gyvena apie 3000 žmonių. Mestija yra įsikūrusi Mestiačala ir Mulchra upių santakoje ir apsupta kalnų. Šis miestelis yra apsuptas Zuruldi kalnagūbrio iš pietų, Banguriani kalnų masyvo iš rytų, Cchakvzagari kalno iš šiaurės, o iš vakarų atsiveria panorama į Laila viršūnę. Dėl to klimatas yra drėgnas su šaltomis žiemomis ir trumpomis vasaromis.

Ureki

Kurortinis miestelis prie Juodosios jūros su unikaliu magnetiniu smėliu, kuris turi gydomųjų savybių. Žmonės lankosi čia ne tik poilsiui, bet ir gydymui, tokiems sutrikimams kaip aukštas kraujospūdis ar nervų sistemos problemas.

David Garedži

Vienuolynas yra vienas iš žymiausių Gruzijos religinių ir kultūrinių centrų. Jis yra netoli Azerbaidžano sienos ir sudaro kompleksą su 15 vienuolynais, pagrindinis iš jų yra Lavra.

Prometėjo ola

Didžiausia Gruzijos ola, maždaug 20 km nuo Kutaisio. Ji žavi turistus požeminėmis upėmis ir gražiomis šviesų instaliacijomis. Lankytojai gali pasirinkti gido ekskursiją anglų, rusų arba gruzinų kalba.

Boržomi

Kurortas Gruzijos viduryje, garsėjantis vulkaninio kilmės mineraliniu vandeniu, kurio sudėtyje yra daugiau nei 60 mineralų. Jis naudojamas ne tik poilsiui, bet ir gydymui jau daugiau kaip 125 metų.

Okatse kanjonas

Įspūdingas 140 metrų virš slėnio iškilusiu taku. Netoliese esantis Martvili kanjonas taip pat yra stebėtinai gražus, su gausiu augalijos ir įspūdingais kriokliais. Martvili kanjoną galima apžiūrėti vaikščiodami takais arba plaukdami baidarėmis upėje Abašoje.

kanjonai
kelione i sakartvela
gruzija kaina

Gruzijos nacionalinė virtuvė

Gruzijos nacionalinė virtuvė yra žinoma dėl svečių šilumos ir gausybės patiekalų. Kai lankotės Gruzijoje, jums bus pasiūlyti įvairūs skanūs patiekalai.

Svečiuose, patiekalai dažnai būna pateikiami trimis aukštais. Galite ragauti chačapuri – sūroko skonio paplotėlį su varškės sūriu arba adžarišką chačapuri, kuriame dar yra kiaušinio ir tirpstančio sviesto gabaliukas. Taip pat galite mėgautis charčo – mėsos riešutiniame padaže arba sriuboje, khinkali – koldūnais primenančiais patiekalais su įvairiais įdarais, aromatingais gruziniškais šašlykais, kalmachi – keptais upėtakiais, škmeruli – vištienos patiekalu su česnakų padažu, badrijani – keptais baklažanais su graikinių riešutų užtepele ir kitais skoniais. Ir, žinoma, tradicinis gruziniškas vynas, kurio gaminimo tradicijos siekia tūkstantmečius.

Be to, verta paragauti churchkhela – saldumyną, pagamintą iš šviežių vynuogių sulčių, kuriose apipilami riešutai. Pietūs Gruzijoje gali užtrukti kelias valandas, o prie stalo, kuriame bus įvairių aromatingų patiekalų, girdėsite daugybę tostų. Tradiciškai tostai pradedami padėka Dievui, o tada seka padėkos šeimai, šaliai, moterims, motinoms, tėvams, vaikams, meilei, draugystei ir t.t. Išgirsti tostus – tikrai verta.

gruziniska duona
gruzijos virtuve

Gruzijos tobulas klimatas

Sakartvelas, pasižymi puikiu klimatu, ypač po vasaros sezono. Rugsėjo mėnesį vidutinė dienos temperatūra laikosi apie 25 laipsnius, o spalio mėnesį ji svyruoja apie 20 laipsnių ribą. Tai tik dalis išskirtinumo. Gruzijoje galite patirti įdomumų derinį: per dieną slidinėti kalnuose, o vakare mėgautis saulės spinduliais ir pramogomis paplūdimyje garsiajame Batumyje, bet kuriuo paros metu.

Trumpa informacija apie Gruziją

Sostinė: Tbilisis.

Valiuta: Gruzijos laris (GEL).

Kalba: Gruzinų, rusų, armėnų. Rusiškai susišnekėt nėra didelė problema, tačiau daug jaunų žmonių nekalba rusiškai.

Religija: Krikščionybė.

Gyventojų skaičius: 3 729 500.

Viza į Sakartvelą: Lietuvos piliečiams, vykstantiems trumpalaikiam buvimui vizos nereikia.

Oro uostai: Batumi International Airport – BUS (Nacionalinis Batumi oro uostas), Kutaisi International Airport – KUT (Nacionalinis Kutaisio oro uostas), Tbilisi National Airport – TBS (Nacionalinis Tbilisio oro uostas).

Paplūdimiai: vieši, įėjimas nemokamas; paplūdimio paslaugos (2 gultai + skėtis – ne visuose paplūdimiuose teikiamos vienodos paslaugos) – maždaug apie 5 EUR / diena; populiaru pirkti skėčius nuo saulės (apie 2-3 EUR); rekomenduojama apsauginė avalynė.

Kelionėms į Gruziją tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

  • Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė (ATK)