Tunisas – Viduržemio jūros perlas!

bilietai tunisas

Šis kraštas, esantis Šiaurės Afrikos Viduržemio jūros pakrantėje, žavi fantastiškomis pakrantėmis, 1250 kilometrų ilgio smulkiu smėlio paplūdimiu ir kerinti Sacharos dykuma. Tai viena iš geriausių vietų Viduržemio jūros regione, tinkama praleisti tingias paplūdimio atostogas.

Nors Tunisas yra nedidelė valstybėlė, lyginant su kitomis Afrikos šalimis, joje rasite gausybę istorijos ir įvairių gamtos kūrinių. Per keletą dienų galite patirti skirtingas kultūras, tyrinėti senovės romėnų pastatų griuvėsius, mėgautis paplūdimiais, miškingomis pakrantėmis bei Sacharos smėlio jūromis pietuose. Tunisas yra puiki valstybė poilsiui, kurioje susilieja arabų šalių egzotika su europietiškumu.

Tuniso lankytinos vietos

Tuniso sostinė  kviečia į gyvąją istoriją. Viduramžiškas senamiestis, paliktas prancūzų, žavi savo istorija. Kartachego gyvenvietėje, kuri tapo rajonu, gyventojai gyvena tarp griuvėsių ir reprezentuoja atsparų ir ateities orientuotą miestą, nepaisant ekonominio nuosmukio.

Mahdija

Esanti ant nedidelio pusiasalio, stebina įspūdinga aplinka. Miestas pasižymi baltuoju senamiesčiu, iš kurio atsiveria žavūs vaizdai į žaislaujančią Viduržemio jūrą, senovines kapines ant uolos ir XVI a. tvirtovę El Kebiro. Šalia yra puikus smėlio paplūdimys ir turistinė zona.

Hamametas

Europietiškos klasės kurortas su prabangiais viešbučiais, rūpestingai prižiūrimais parkais su fontanais ir grindinėmis krantinėmis.

Susas

Linksmas ir triukšmingas miestelis, idealus turistams, mėgstantiems sportišką poilsį ir aktyvų naktinį gyvenimą. Nesenai netoli miesto atidarytas Nacionalinis parkas „Frigija”, kuriame galima pamatyti ištisą kolekciją Afrikos gyvūnų, tokių kaip liūtai, drambliai, žirafos ir kupranugariai.

Monastyras

Vienas iš labiausiai lankomų miestų ir kurortų, esantis netoli Suso. Čia galima apsistoti ir iš ten keliauti į Susą tuktuku ar autobusu. Monastyras gali pasigirti nuostabiu senamiestiu – medina, kuriame tradiciškai veikia turgus, mažos parduotuvėlės ir kavinės, atspindi vietinį gyvenimą. Monastyre taip pat yra rybatas – tvirtovė-kontrolės postas. Miestas taip pat žinomas kaip pirmojo Tuniso prezidento Habibo Bourguibos gimtinė ir jo palaidojimo vieta.

El Džemo amfiteatras

Pastatytas III amžiuje Tydros mieste, yra trečias pagal dydį amfiteatras pasaulyje. Apsilankant čia, rekomenduojama nusileisti į požemius. El Džemo amfiteatras, vienas didžiausių pasaulyje, palieka žavėjimą savo dydžiu. Istorikai iki šiol negali paaiškinti, kodėl buvo pasirinkta būtent ši vieta statybai.

tunisas kurortai
gyvenimas tunise
bilietai tunisas

Sidi Bou Said miestelis

Įspūdingai gražus miestelis ant kalvos, primenantis Graikijos salas. Balti namai su mėlynais langinėmis ir durimis sukuria ypatingą atmosferą. Iš kalvos atsiveria nuostabi panorama į jūrą. Šis miestelis pritraukia daug dailininkų ir menininkų, kurie čia mėgaujasi jo grožiu ir įkvėpimu.

Duzas

Oazės miestas, nuo kurio prasideda smėlėta dykuma. Vietiniai vadina jį vartais į dykumą, o mieste netgi pastatyti simboliniai vartai. Duzas garsėja žemdirbyste, o jo gyventojai augina datules, vynuoges ir abrikosus. Kai derlių nuima vietiniai dalinasi savo šviežiai nuimtomis vaisių gėrybėmis, kurio skonio ilgai nepamiršite.

Sacharos dykuma

Tai, kas pirmiausia ateina į galvą, kai kalbama apie Tunisą. Didžiausia pasaulyje dykuma prasideda nuo Tuniso ir tęsiasi per 11 valstybių. Tunisui būdingas smulkus kvarcinis smėlis, kuris suteikia dykumai gyvybę ir nuolat kintančią formą dėl vėjų formuojamų kopų. Keliauti po Tuniso dykumą galima naudojantis kupranugariais.

Chot et Dzerit ežeras

Vienas iš Tuniso vizitinių kortelių. Jo rausva spalva ypač ryškėja po saule. Ežere kaupiama druska, o lankytojai gali į jį nusileisti, paliesti vandenį, nusiplauti rankas ar pasiimti gabalėlį įspūdingo ežero druskos kaip suvenyrą.

Kairuanas

Įkurtas arabų ir tapo svarbiu prekybos maršrutu per šią vietovę. Viduramžiais jis tapo Islamo ir Korano studijų centru visoje Šiaurės Afrikoje ir trečiuoju švenčiausiu miestu po Mekos ir Medinos. Didžiausia mečetė Kairuane yra seniausia ir eklektiškiausia mečetė visoje Afrikoje. Musulmonai tiki, kad septynis apsilankymus Kairuano mečetėje galima palyginti su kelione į Meką.

poilsis tunise
tunisas keliones

Tuniso virtuvė

Tuniso virtuvė yra Viduržemio jūros regiono ir dykumų gyventojų kulinarinių tradicijų mišinys. Ji yra įtakota kaimyninių Viduržemio jūros pakrantės šalių ir daugybės užkariautojų, tokių kaip finikiečiai, romėnai, arabai, turkai, prancūzai ir vietiniai berberai. Tunisiečių virtuvė artima prancūzų virtuvei ir pasižymi aštriu, ugningu skoniu. Harisa, itin aštri čili pasta, yra labai populiarus ingredientas, o šviežios daržovės dažnai papildo patiekalus. Tuno salotos su pomidorais, agurkais, svogūnais ir tunu yra ypač populiarus patiekalas.

Tunise taip pat verta paminėti vyno gamybą. Nors šalis turi palankų klimatą ir dirvožemį vyno gamybai, Tunisas nėra išskirtinai gero vyno šalis. Vis dėlto, Tuniso kultūra gali didžiuotis turtinga vyno istorija ir daugybės vynuogių veislių auginimu.

Kai kurie žymūs tunisiečių patiekalai yra charisas (aštri pasta iš raudonųjų pipirų, alyvų aliejaus, petražolių, česnakų ir kmynų), kuskusas (tradicinis arabų patiekalas iš kvietinių kruopų), brikai (aliejuje kepti pyragėliai su kiaušiniais, tunu arba daržovėmis) ir tadžinas (omletas su mėsa, sūriu ir pipirais). Populiarus gėrimas yra arbata su mėtomis, kedrų riešutais arba migdolais.

Suvenyrai

Tuniso suvenyrai apima keramikines lėkštes, rankų darbo šachmatų lentas, balgha batus, rankų darbo krepšius, tunisietiškas darbukas, kilimus, odos dirbinius, eterinius aliejus, tradicinius drabužius, kaukes, datulių sirupą ir datules, gintaro papuošalus, saldumynus. Kaljanas, arabų nacionalinis turtas, yra vandens pypkė, o Fatimos ranka yra populiarus talismanas, kuris tikiama apsaugo nuo blogųjų jėgų. Dykumų rožė yra suakmenėjęs smėlis, primenantis rožės žiedlapį.

Transportas:

Tunise yra įvairios transporto galimybės. Į miestą galima skristi lėktuvu, o didesniuose miestuose yra traukinių ir autobusų tinklas. Viešasis transportas yra gerai išvystytas, dažnas ir pigus. Taksi taip pat yra prieinamas ir nėra brangus, tačiau derėtis dėl kainos dažnai reikia. Automobilio nuoma taip pat nėra brangi.

Klimatas:

Tuniso klimatas priklauso nuo regiono, kurį ketinate aplankyti. Šiaurės šalyje vyrauja Viduržemio jūros klimatas, centrinėje dalyje yra pusiau sausas, o pietuose – karštas dykumos klimatas. Geriausias laikas aplankyti šalį yra kovo-birželis ir rugsėjis-spalis, kai temperatūra yra šiek tiek vėsingesnė. Rugpjūtis yra karščiausias mėnuo Tunise, kur visoje šalyje oras yra karštas ir sausas, temperatūra gali siekti ar net viršyti 40 °C.

Religija:

Tunisas yra labai religinga šalis, kurioje islamas dominuoja visuomenės gyvenime. Apie 98% gyventojų yra musulmonai, o islamas yra valstybinė religija. Religija perprasta visose gyvenimo srityse, įskaitant oficialų dalyvavimą religiniame gyvenime ir musulmoną prezidento pareigybėje. Svarbu suprasti vietinius papročius ir tradicijas, ypač keliaujant per Ramadano mėnesį. Krikščionių (1%), žydų ir kitų religinių bendruomenių (1%) skaičius yra labai mažas Tunise.

Trumpa informacija apie šalį

Plotas: 163 610 km².

Gyventojų skaičius: 11 494 760.

Sostinė: Tunisas.

Skrydžio laikas: Vilnius–Enfidha – apie 3,30 val.

Vietos laikas: dvi valandos atgal (UTC+1).

Kalba: arabų, prancūzų, turistinėse vietose – ir anglų bei vokiečių.

Įtampa: 220 V, standartiniai lizdai.

Valiuta: dinaras (TND), 1 TND = apie 0,32 EUR, naudojami banknotai ir monetos.

Tunise ir Džerbos saloje pagalvės mokestis buvo įvestas nuo 2018 m. lapkričio 1 d. Kiekviena viešbutyje praleista naktis apmokestinama nuo 0,5€ iki 1,5€ priklausomai nuo viešbučio kategorijos šalyje.

 • Mokesčio dydis parai (mokama už asmenį)
 • 2* viešbutyje nuo 1 iki 4 TND (~0.30-1 Eur);

 • 3* viešbutyje nuo 2 iki 8 TND (~0.60-2 Eur );

 • 4-5* viešbučiai nuo 3 iki 12 TND (~0.90-3 Eur).

  *Mokesčio dydis parai asmeniui (mokama už suaugusį asmenį).

  **Miesto mokesčiai mokami Tuniso viešbučiuose, registracijos metu, vietine valiuta (Tuniso Dinarais).

   

  Arbatpinigiai: galioja taisyklė, kad kiekvienas palieka tiek, kiek gali. Yra priimta palikti arbatpinigių padavėjams (apie 10% nuo sąskaitos), bagažo nešikams, kambarinėms, vairuotojams ir gidams, vedantiems vietines ekskursijas.

Muitinės taisyklės ir papročiai: draudžiama įvežti į Tuniso teritoriją žiūronus ir bepilotes skraidykles (dronus).

Kainos viešbučiuose ir restoranuose: pietūs – apie 10 EUR, alus– apie 2 EUR, vynas – apie 5 EUR, kava – apie 2 EUR.

Paplūdimiai: nemokami. Gulto ir skėčio nuoma: nemokamai arba apie 10 TND per dieną.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

 • Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į Tunisą privaloma turėti pasą, asmens tapatybės kortelė negalioja. Jis turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos.

Viza – trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia tačiau be vizų gali vykti ne ilgesniam kaip 90 dienų laikotarpiui.